Türk-iş otel sizlere ulusal ve uluslararası konferans,seminer, bayii toplantı organizasyonları, grup çalışmaları ve daha birçok amaç için hazırlanmış ses, bilgisayar ve görüntü sistemleriyle desteklenmiş toplantı ve konferans salonları.
Günü birlik konaklamalarınız için seçkin tasarımlı odalarımız, eşsiz açık büfe kahvaltılarımız ve leziz yemeklerimizle, 4 yıldız kalitesini tadıp, ev ortamının rahatlığıyla ofis ortamının profesyonelliğini bir arada yaşamaya ne dersiniz.
 
 

NÜFUS: 1.209.137 / YÜZÖLÇÜMÜ: 9. 579 km2 / TARİHİ GEÇMİŞİ:
Samsun veya tarihteki adıyla Amisos, çok önemli evreler yaşamış bir yerleşim birimidir. Tarihteki Amisos uygarlığının başşehridir. Geçmişte İ.Ö. 5000’lere kadar giden yerleşik hayatla, yaklaşık 7000 yıllık bir kenttir . Ustelik bol doğal su kaynakları, zengin bir bitki örtüsü ve Karadeniz’e uzun bir sahili vardır. Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın verimli deltaları üzerine kuruludur. Mitolojik çağlarda, Sinop’a kadar tahıl, zeytin ve portakal yetiştirildiğini, M.O. 1044 yıllıyla tarihlenen yazılı kayıtlarda, Amisos Palamudunun tuzlanarak Yunanistan ve Ege adalarına satılmış olduğunu görüyoruz. Ticaretle zenginleşmiş bir kent. 13.yy’da gelen Selçuklu’lar, Amisos’lulardan ticareti öğrenip onları savaş konusunda eğitmiş, iki halk kaynaşarak uzun süre iyi koşullarda yaşamışlar. Ama Amisos, hem verimli bir kent olması, hem konumu itibariyle sürekli fetihler, savaşlar ve yıkımlar yaşamış. Gaskalar, Hititler, Persler, Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altına girmiş. Geçirdiği büyük bir yangınla tamamen yanmış, ama her yangın veya talan sonrasında bu verimli kent yeni baştan inşa edilerek yeni uygarlıkların ve yeni hayatların merkezi olmuş. 19 Mayıs 1919 yılında, çetin bir deniz yolculuğuyla Samsun Limanına ayak basan Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş savaşı meşalesini bu kentte yakarak, yurdun en ücra köşelerini özgürlük ve direnç ışığıyla buradan aydınlatmış.

Yaklaşık 7000 yaşındaki Amisos şehri bütün bu uygarlıkların devamında kendisini bu günlere getirmeyi başarmış. Şimdi Turizme açılarak geçmişini gelecek gunlere taşımaya hazırlanıyor. Fakat, Karadeniz bölgesindeki eski yerleşimler Akdeniz uygarlıklarındaki görkemli taş yapılara sahip olmadıklarından ( sürekli olarak yapılaşmada ahşap kullanılmış) arkeolojik kazılardan fazla nasiplenememişler. Genelde hareketli ve zengin bir hayat yaşayan Karadeniz kentleri özellikle de Amisos, ikinci planda kalmış görüntüsü veren tarihi kentler sıralamasına girmiş. Amisos uygarlığının merkezi üzerinde konumlanan Amerikalı askeri birlikler zamanında, antik şehrin üst katmanlarındaki tarihi kalıntıların kayboldugu tahmin ediliyor. Diğer kalıntıların bir kısmının bu gün de askeri alan içinde olması, bir kısmı üzerinde de yapılaşma bulunması, kalanların şimdilik gün yüzüne çıkarılmalarını engelliyor.

Kızıldağ’dan doğup Samsun Bafra’da denize dökülen Kızılırmak ve Söke Dağlarından doğan Yeşilırmak’ın verimli deltaları üzerindeki Samsun ve ilçeleri Canik Dağları yaylalarını da kapsamış. Karadeniz sahil şeridini İç Anadolu Karayoluna bağlayan antik bir yola, yolu koruma amaçlı kurulmuş antik bir kaleye (Asarkale) ve Paflagonya tipi mezarlara da sahip. Bilindiği gibi tarihe “Amazonlar” olarak geçen dünyanın en profesyonel kadın savaşçılarının yaşadığı yer olarak da Samsun’un Terme ilçesi gösterilmektedir.

Samsun, yeşilin ve mavinin muhteşem uyumunu gözler önüne sererken, eşsiz bir Arkeolojik hazineyi ve kurtuluş savaşımızın inanılmaz öykülerini dillendiren önemli belge ve araçları da sergiliyor. Atatürk’ü Samsun’a ulaştıran emektar Bandırma Vapuru daha sonraki yıllarda sökülerek satılmıştı ama Samsun’lular yıllar sonra geminin birebir ölçüsünde eşini yaptırıp özel bir parkta ziyarete açtılar. Atatürk’ün kaldığı Mıntıka Palas Otelini, bitişiğindeki yapıyla birleştirip mükemmel bir Atatürk Müzesi oluşturdular. Müze zengin bir Atatürk fotoğraf arşivine ve özel eşyalarına sahip. Samsun’un Arkeoloji Müzesi küçük fakat paha biçilemez eserlerden oluşmuş. Hemen girişteki holde, bir konuttan çıkartılmış taban mozaikleri bütün haşmetiyle gelenleri büyülüyor. Mozaiklerde harika bir kompozisyon uygulanmış. Ortada, Truva’ya savaşmaya giden Akhilleus (Aşil) ve oğlunun geri dönemeyeceğini bildiği için ağlayan annesi tanrıça Theitis resmedilmiş. Kenarlarında, 4mevsimi tefsir eden 4 figür var. Ve müzenin asıl ihtişamı Amisos mezarlarından çıkartılan altın taç ve insanı hayrete düşüren bir incelikle yapılmış zarif takılarda. Müze yetkilileri, mezarlardan çıkartılan bu objelere değer biçilemediğini ifade etmekteler. Tabii Karadeniz’in derin sularından çıkartılmış değişik anforaların çokluğu da yöreye ait bir özellik. Fakat sizi şaşırtacak asıl görsellik, “anaerkil bir toplumun” belgesi olarak gösterilebilen tanrıça heykelciklerinin çokluğu olacaktır.

Müzedeki sikkelerin çokluğu da Amisos’un geçmişte önemli bir ticaret merkezi olduğunu vurguluyor.

DETAYLI BİLGİ

Müzeler
Samsun Atatürk Müzesi: Renkli mermerlerden inşa edilen müze 1968 yılında kurulmuştur. Müzenin cephesi, havuz, heykel ve kabartma figürleri ile süslenmiştir. Müzede Atatürk’e ait eşyalar, silahlar, kitaplar ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Tel: (+90-362) 431 28 68
Ziyarete açık saatler :08.00-12.00
Ziyarete açık günler: Pazartesi günü hariç her gün

Detaylı bilgi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Atatürk müzesinin yanında bulunan Müze 1981 yılında açılmıştır. Samsun ve çevresinde ele geçen Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Helenistik ve Roma dönemlerine ait eserler ile Müzeye intikal etmiş etnografik nitelikli eserler sergilenmektedir.

Adres: Fuar Akanı - Samsun
Tel: (+90-362) 431 28 68
Ziyarete açık saatler: 08.00-12.00
Ziyarete açık günler: Pazartesi günü hariç her gün

Detaylı bilgi

Gazi Müzesi: Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldiği zaman kalmış olduğu mıntıka Palas Otelidir. Müzeye dönüştürülen Otelde Atatürk’ün kullanmış Olduğu eşyalar ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Tel: (+90-362) 435 75 35
Ziyarete açık saatleri: 08.00-12.00
Ziyarete açık günler: Pazartesi günü hariç her gün

AMİSOS TEPESİ TÜMÜLÜSLERİ

Detaylı bilgi

Samsun’da Batıpark ile Baruthane Tümülüsleri arasında kurulan teleferik 323 metre uzunluğunda yol kat ediyor. Baruthane Tümülüsleri’nin bulunduğu 30 Dönümlük yer hem yeşil alan hem de arkeolojik müze olarak düzenlenmiştir.

Tümülüslerde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kazı sonrası ortaya çıkarılan kral mezarları düzenlenip ve arkeolojik müze olarak turizmin hizmetine sunulmaya başlanmıştır.

Baruthane Tümülüsleri’nin en büyük özelliği bulunduğu yerin muhteşem bir manzarasının olması. Buradan hem denizi hem de Atakum’u ve şehrin bir bölümünü izleyebiliyorsunuz.

Ören yerleri

Dündar tepe (Öksürük tepe) Ören Yeri: Samsun Merkez ilçenin 3 km. güneydoğusunda bulunan 15 m. yüksekliğindeki Höyükte, Kalkolitik, Eski Tunç ve Hitit çağlarına ilişkin üç kültür katı vardır. Höyüğün tepesindeki en son yerleşme Eski Tunç Çağı’na aittir.

Höyüğün eteklerinde Hitit yerleşmesine rastlanmıştır. 1. kültür katında Kalkolitik döneme tarihlenen yapı kalıntıları, el yapımı seramik parçaları, pişmiş toprak ağırlıklar, çakmaktaşı bıçak vs. bulunmuştur. Höyüğün tepesinde ve eteklerindeki 2. kültür katı Eski Tunç Çağı’na tarihlenmektedir. Yangınla sona eren bu katta dörtgen planlı ev ve ocak, koyu gri renkli, içi kımızı yada kahverengi kaplar, kemik eşyalar, pişmiş toprak ağırşaklar bulunmuştur. Höyüğün tepesi dışında eteklerinde Hitit dönemine tarihlenen 3. kültür katında üç yapı katı saptanmıştır. Birinci yapı katında taş temelli kerpiçten evler (M.O. 1500- 1200), ikinci yapı katında taş temel kalıntıları (M.Ö.1500), üçüncü yapı katında çoğu boya astarlı, çarkta yapılmış ve iyi fırınlanmış seramik buluntudan, pişmiş toprak mühürler, hayvan heykelcikleri, kemik iğneler (M.Ö.1500’den önce) ele geçirilmiştir,

Tekkeköy Ören Yeri: Dündar tepe’nin 14 km. güneydoğusunda Tekkeköy ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. 1940’da yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Hitit ve Eski Tunç Çağı dönemlerine ait buluntular ele geçmiştir. Buluntular arasında çark yapımı, devetüyü, kırmızı renkli seramikler çoğunluktadır. Eski Tunç Çağı katında ise çok sayıda gömüt, el yapımı seramik buluntular, siyah zemin üzerine beyaz boyayla yapılmış geometrik desenlerle süslü, dişli, yivli, çizgi bezekli kaplar, kabartma insan yüzlü vazolar (antropomorf) gün ışığına çıkarılmıştır.

Detaylı bilgi

İkiz tepe Ören Yeri: Bafra ilçesinin 7 km. kuzeybatısında bulunmaktadır. Yüzey araştırmalarında Eski Tunç Çağı ile Erken Hitit dönemi yerleşimleri olduğu anlaşılmıştır.

İkiz tepe’yi oluşturan yükseltiler dört gruba ayrılmıştır. İkiz tepe’nin ilk katı M.Ö. 2. bin başlarında yoğun yerleşmeye sahne olmuştur.

İkinci katta, Tunç Çağı yapı kalıntıları ve erken Hitit dönemine tarihlenen çok sayıda gömüt bulunmuştur. Tunç yüzük, bilezik, zıpkın, mızrak ucu, metal gereçler, kemik iğne ve bizler ölü armağanı olarak bırakılmıştır.

Bu armağanlar, çark yapımı seramikler, kırmızı renkli kadehler, gaga ağızlı testiler ve küplerden oluşmaktadır. İkiz tepe’nin Tunç Çağı seramik buluntuları, deniz kabuğu ve bitki katkılı kaplar ilgi çekicidir.

Detaylı Bilgi

Bafra Asar kale ve Kaya Mezarları

Kaedoruğu Höyüğü: Kayak ilçesinde bulunan höyükte, Eski Tunç Çağı buluntuları 1940-1942 yıllarında yapılan kazılar sonucu gün ışığına çkanimştır. Gömütle ölülerin düzeltilmiş toprak üstüne hoker (cenin) pozisyonunda yatıldığı dikkati çekmektedir. Ölü armağanlar arasında el yapımı siyah, kırmızı, kahverengi, yivli (kazıma çizgili) kaplar, yassı balta, hançer, kemik biz ve ağırşaklar bulunmuştur.

Lerdüge Tümülüsleri: Havza ilçesinin 21 km. doğusunda Lerdüge döneminde beş tümülüs saptanmıştır. 1946 yılında başlatılan çalışmalarda çıkan buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndedir. 4 no’lu tümülüsün buluntularından ve mimari tekniğinden M.O. 1-M.S. 2. yüzyıl arasında kullanıldığı anlaşılmaktadır. Demir kenetlerle bağlanmış taş kapaktan oluşan girişten, tonoz örtülü dromosa (geçit) ve küçük bir kapıdan gömüt odasına girilmektedir. Kesme taştan tonoz örtülü gömüt odasının duvarları insan ve hayvan betimleri ile süslenmiştir, Betimler, bitkisel ve geometrik motiflerle çevrilidir. Altın süs gereçleri, tunç kandiller, çeşitli büyüklükte şişeler, tümülüste bulunan eşyalardır.

İmaretle, Hamamlar

Havza İmareti: İmaret Mahallesindedir. 1429’da Yörgüç Paşazade Mustafa Bey yaptırmıştır. 1938-1940 yılları arasında onartılıp Atatürk Kütüphanesi olarak halka açılmıştır. Kesme taştan yapı, düz çatılıdır. Doğuda biri ana mekâna, öbürü yan mekânlara açılan iki taç kapı vardı.

İmaret, dikdörtgen planlı ana mekân, iki kapıyla bu mekân bağlanan üç beşik tonozlu kare odadan oluşmaktadır.

Çifte Hamam: Samsun’da Kaneoğlu Mahallesi’ndedir. 17. yüzyıl ortalama tarihlenen yapıyı Ayşe Sultan yaptırmıştır. Soyunmalık kubbeli olup, ortasında şadırvan bulunmaktadır. Soğukluk bölümü geniş bir kemerle kubbeli kare mekâna ayrılmıştır. Sıcaklık kare mekân ile haç planlı dört eyvandan oluşmaktadır.

Şifa Hamam: Mehmet Paşa Mahallesi’nde, 17. yüzyıl sonlarında Köprülü Mehmet Paşa’nın kızı tarafından yaptırılmıştır. Ahşap, dikdörtgen planlı soyunmalık sonradan eklenmiştir. Şadırvanlı, kubbeli soğukluk ve iki halvet odacıklı kare planlı sıcaklık bölümü bulunmaktadır.

Kız gözü Aslanağzı Kaplıcası: İmaret Mahallesi’ndedir. Büyük Hamam ya da Sadi Paşa Hamamı olarak da bilinir. Bizans yapısının yerine 1256’da Selçuklu Sultanı II. Mesud tarafından yaptırılmıştır. Soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık bölümlerinden oluşan hamama basık kemerli küçük bir kapıdan girilir. İki katlı, kare planlı soyunmalık, ortası sekizgen aydınlık fenerli kubbeyle örtülüdür, Soyunma odacıkları üst kattadır. Soğukluk; ortada kubbeli kare mekan ile yanlarda beşik tonozlu iki dikdörtgen mekandan ve büyük bir havuzun yer aldığı sıcaklık; kubbeli kare mekanla eyvanlardan oluşur.

Küçük Hamam (Şifa Kaplıcası): 1429’da Amasya Emin Mustafa Bey yaptırmıştır. Kare planlı soyunmalıktan bir hol ile sıcaklık bölümüne geçilir. Mermer kaplı sıcaklığın ortasında sekiz köşeli büyük bir havuz vardır. Sıcaklığın çevresinde setler ve mermer kurnalar vardır. Buradan küçük bir yapı ile oturma şekilleriyle çevrili halvete geçilir.

Samsun yani Amisos doğaya, tarihe, yaşam kaynağı suya, uygarlık getiren denize sahip. Yeşil ve mavi inanılmaz bir uyumla bolluk ve güzellik katmışlar Samsun’a veya Amisos’a. Şimdi sizleri bekliyor bu kent, yaşadıklarından sunuma hazırlayabildiklerini görmeniz için.

 
 
TONER FİYATI